CS Retro Music

                                                                     Czechoslovak Retro Music 1930s, 1940s 

  Stránky věnované české a slovenské taneční hudbě 30. a 40. let    
 

CS RETRO

HLAVNÍ STRANA

AKTUALITY

OSOBNOSTI

GALERIE

HUDEBNÍ VIDEA

ANKETY

DISKUSNÍ FÓRUM

INZERCE

ODKAZY


      

 

 

         

Oldřich Kovář

4.1. 2010 | J. Müller 

ALL

Narodil se v Praze 21. 2. 1907. Původně se vyučil sazečem. Příležitostnému zpěvu se začal věnovat v roce 1926, spolupracoval rovněž s pěveckým sborem Typografia v roce 1930 se stal členem sboru Švandova divadla v Praze. V roce 1931 začal spolupracovat s trampskou skupinou Setleři, se kterou natočil také své první snímky na gramofonové desky. O rok později vystupoval již jako sólista ve smíchovské Aréně a nahrával gramodesky s dalším trampským sborem nazvaným Mottlova parta. Mezitím se také soukromě vzdělával v operním zpěvu u E. Fuchse a ve Vídni u prof. A. Piccavera. V té době začal natáčet na gramofonové desky i písně v sólovém podání, nejprve pro firmy Pallas a Esta. V té době Kovář vystupoval společně s tanečním orchestrem Ladislava Vachulky a dívčím triem Bajo-trio v přímých přenosech pražského Radiojournalu.
Počátkem roku 1935 podepsal exkluzivní smlouvu s nejúspěšnější domácí firmou Ultraphon, pro kterou v následujících více než deseti letech natočil více než tisíc snímků. Nejvíce písní natočil v duetu s Karlem Vackem pod označením Ultraphon-duo, jednalo se vesměs o lidovku. Dále spolupracoval stále se skupinou Setleři, se zpěváky jako byli např. Jára Pospíšil, Eli Rixová či Slávka Procházková. Žánrově to byly snímky od trampských písní o přes lidovku, písně z populárních operet, různé taneční skladby až k písním se swingovými vlivy. Na nahrávkách ho doprovázely věhlasné orchestry té doby: R. A. Dvorského, Karla Vacka, Karla Vlacha, Jaroslava Maliny či Antonína Drábka.
Oldřich Kovář spolupracoval cca od poloviny třicátých let také s českým filmem, v nichž buď účinkoval jako zpěvák, či častěji v nich svůj hlas propůjčil některému z nezpívajících herců.
V letech 1936 až 1937 byl Kovář členem Tylova divadla v Nuslích, od roku 1938 se stal členem operního souboru Národního divadla, na této scéně během let vytvořil spoustu komických úloh v různých operách, zvláště vynikajícím způsobem ztvárnil klasickou postavu Vaška ve Smetanově Prodané nevěstě.
A tak krom nahrávání písní z oblasti pop-music začal natáčet také různé operní árie a po roce 1945 také "angažované" písně. Po druhé světové válce rozšířil Oldřich Kovář své působení o pedagogickou činnost na pražské konzervatoři, v roce 1954 byl jmenován Zasloužilým umělcem.
Zemřel 5. 4. 1967.
C

C

Dostupné desky:
Oldřich Kovář - Láska brány otevírá (Supraphon, 1993)

Oldřich Kovář  - Gondola má (Radioservis, 2004)
C

 

 

C

C

 

 

 

 

   
       
     
  CS Retro Music, 2010