CS Retro Music

                                                                     Czechoslovak Retro Music 1930s, 1940s 

  Stránky věnované české a slovenské taneční hudbě 30. a 40. let    
 

CS RETRO

HLAVNÍ STRANA

AKTUALITY

OSOBNOSTI

GALERIE

HUDEBNÍ VIDEA

ANKETY

DISKUSNÍ FÓRUM

INZERCE

ODKAZY


      

 

 

         

Karel Ctibor

4.1. 2010 | J. Müller 

ALL

Narodil se v roce 1904 v rodině disponenta pražských cukrovarů. Jeho otec chtěl, aby se syn vydal rovněž na úřednickou dráhu, ale mladý Karel Ctibor se rozhodl brát po večerech hodiny zpěvu, neboť jeho snem bylo stát se barovým zpěvákem.
První dlouhodobé angažmá získal již koncem dvacátých let v baru Rotunda na pražském Václavském náměstí. Tento noční podnik velice často navštěvoval Vladimír Chmel, pozdější vedoucí československého zastoupení firmy Grammophone Company, kterého Ctibor svým zpěvem zaujal. Když se v roce 1936 rozhodlo vedení pražské pobočky firmy His Masters Voice rozšířit svůj katalog také o snímky populární hudby, vzpoměl si Chmel na Karla Ctibora a přizval ho ke spolupráci ke spolupráci při natáčení nových snímků pro tuto firmu.
Na podzim 1936 tak díky Chmelovi došlo v Praze k prvnímu natáčení nových snímků za doprovodu orchestru Dol Daubera (v té době přesídlivšího z Vídně do Prahy). Krom Karla Ctibora se natáčení zúčastnil také další nově objevený zpěvák Alois Remeš, se kterým Ctibor natočil v duetu několik tehdy populárních šlágrů jako byli např. Čím, čím, čím, Mariana nebo Seňorita z Rio de Janeira.
Hlasový projev Karla Ctibora připomínal tehdy populárního zpěváka Oldřicha Kováře, lišil se od něj snad jen tím, že postrádal ve svém hlase stopy operetní manýry.
Další nahrávání proběhlo počátkem roku 1937 pro tyto frekvence byl angažován orchestr Divadla Vlasty Buriana za řízení Emana Fialy, opět se zpěváky Ctiborem a Remešem, velká část snímků ovšem zůstala ve fázi zkušebních desek, neboť se technicky nezdařila.
Na základě těchto technických problémů se Vladimír Chmel rozhodl další snímky pro firmu His Masters Voice pořídit ve Vídni na zvukové aparatuře, kterou obsluhovali zkušení angličtí zvukoví technici. V říjnu 1937 odjeli do Vídně nahrávat krom Ctibora také lidovkový akordeonista a zpěvák Franta Poupě a nově objevená zpěvačka Jarča Radimcová.
Na těchto snímcích doprovázel výše uvedené zpěváky studiový orchestr řízený Heinzem (Harry) Sandauerem. Krom nahrávání dobových šlágrů (Krásná Dolores, Zpívám, a to mě stačí, či velký hit Violetta) se Ctibor podílel i na několika lidových polkách, na kterých mu pěvecky sekundoval již zmíněný Franta Poupě.
Během února 1938 proběhlo ve Vídni další nahrávání, při kterých Ctibor natočil další sérii populárních písní, jako byli např .Krásná neznámá nebo Avant de Mourir. Krom toho natočil také další lidovky, opět spolu s Frantou Poupětem.
Další snímky na gramofonové desky natočil Karel Ctibor až v roce 1941, v berlínských studiích za doprovodu německého studiového orchestru pod vedením Hanse Carsteho v duetu se zpěvákem a textařem Vaškem Zemanem, další sérii populárních písní, tentýž rok natáčel rovněž v Berlíně pro etiketu odeon několik desítek titulů za doprovodu studiového orchestru pod vedením Otto Dobrindta, jednalo se rozsahem o největší sérii nahrávek s hlasem Karla Ctibora. Jako v předešlých případech se jednalo o populární písně, které zpíval opět s Vaškem Zemanem. (Kosí fox, Tvůj bílý šátek, Praha je krásná)
Rovněž natáčel také i lidovky, které zpíval opět s Frantou Poupětem. (Kladno, ty černé Kladno, Cestička k Majrovce, Tálinský rybníček).
Poslední nahrávky Karla Ctibora vznikly v roce 1943, kdy v berlínském studiu firmy Columbia. Na těchto snímcích Ctibora doprovodil taneční orchestr Hanse Rehmstedta a tyto nahrávky patřily také k nejúspěšnějším, byly to např. písně: Promluvit s ní , Sám jak poustevník či Annie.
Během války Karel Ctibor občas vystupoval v pořadech populární hudby vysílané pražským rozhlasem. Po válce se Ctibor jako zpěvák na gramofonových deskách již neprosadil, někteří kolegové mu také zazlívali, že v době druhé světové války natáčel své snímky v německých gramofonových studiích.
Po roce 1945 zpíval Karel Ctibor už jen v různých pražských nočních podnicích (Slovanský dům, Obecní dům)
Zemřel 11. 6. 1971.
C

 C

Dostupné desky:

Karel Ctibor - Snad se zas sejdeme (Radioservis, 2007)

 

C

Další obrázky 

dostupné zde

 

 

 

   
       
     
  CS Retro Music, 2010